Mikołaje w Suchej Koszalińskiej po raz czwarty!

            Mikołaje w Suchej Koszalińskiej – i to w Wigilię Bożego Narodzenia – to już niemal tradycja! Zmiana formuły – nie dzieci przychodzą do Mikołaja, a Mikołaj przychodzi do dzieci – nastąpiła w naszym Sołectwie w 2015 r.

            Piękna tradycja wręczania bożonarodzeniowych upominków, która obecnie praktykowana jest w wielu miejscach na świecie, a która ma swoje początki w IV w., bezpośrednio wiąże się z urodzonym w Patarze (Turcja), biskupem miasta Miry – św. Mikołajem!

            Dlaczego właśnie ten święty stał się symbolem naszej pamięci o najbliższych i „inicjatorem” corocznego wręczania podarunków?

            Jak pisze Nikodem Chudzik – z Biura prasowego akcji „Bożonarodzeniowa Choinka dla Papieża”:

            … „Św. Mikołaj pochodził z bogatej rodziny, a po śmierci rodziców, został jedynym spadkobiercą majątku. Uważał jednak, że czerpanie korzyści z pieniędzy, nie wpisuje się w chrześcijańskie miłosierdzie, jeżeli nie staje się źródłem pomocy dla ubogich i potrzebujących. Dlatego nocami opuszczał swój dom, aby niezauważony, ofiarowywać chorym i bezdomnym, środki niezbędne do codziennego funkcjonowania. Za zwoje uczynki nie oczekiwał nagrody – przeciwnie, starał się, aby jako darczyńca zawsze pozostał anonimowy.

            Tajemnicze podarunki, szybko stały się głównym tematem rozmów wśród mieszkańców Miry. Biskup Mikołaj nie zaprzestał jednak swojego działania. Legenda głosi, że zapewnił posag pannom, których ojciec obawiał się, że z powodu biedy, nie będzie mógł znaleźć odpowiednich kandydatów na mężów dla córek. Kiedy biskup dowiedział się o tym problemie, ofiarował potrzebującej rodzinie dużą sumę pieniędzy.

            W kolejnych wiekach czyny św. Mikołaja nie funkcjonowały jedynie w zapisach kronikarzy i historyków. Na przykład w XIII w. w szkołach, które nosiły imię św. Mikołaja, powszechny był zwyczaj fundowania stypendiów i pomocy finansowej dla najbiedniejszych uczniów.

            Z biegiem czasu, tradycja przerodziła się w obdarowywanie prezentami najbliższych i w takiej formie funkcjonuje do dziś”!

            W wigilijny poniedziałkowy poranek 2018 r., mieszkające w Suchej Koszalińskiej dzieci – z rocznika 2003 i młodsze – odwiedzali Mikołaje w czerwonych szatach, o siwych brodach, z laskami i workami pełnymi prezentów! Kolejny rok z rzędu – z uwagi na brak śniegu – zamiast sań z zaprzęgiem reniferów, towarzyszyły im „elfy”, przemieszczające się samochodami!

            Czwarta wizyta Mikołajów w Suchej Koszalińskiej – i to w Wigilię Bożego Narodzenia – to efekt społecznej pracy kilkorga Mieszkańców Sołectwa Sucha Koszalińska: Barbary Szczerkowskiej, Grażyny Wątroby, Marka Szczerkowskiego, Roberta Szczerkowskiego i Ryszarda Wątroby, których wsparła sianowianka – Brygida Kacperek.

                                                 Tekst – Ryszard Wątroba, zdjęcie – Grażyna Wątroba

 

Kontakt

Sołtys: Ryszard Wątroba, 604 400 355
76-003 Sucha Koszalińska, ul. Morska 4/1
Stowarzyszenie: Tomasz Tesmer, 602 217 299
76-003 Sucha Koszalińska, ul. Darłowska 2/2
e-mail: stowarzyszeniesucha@wp.pl

Zobacz mapę

Produkcja: Rhema Press